sobota, 24 września 2011

Sumeryjska Wysoka KamieńskaW Wysokiej Kamieńskiej, mieliśmy mieć szybką przesiadkę z jednego pociągu do drugiego. Niestety pociąg na nas nie czekał, za to my musieliśmy na niego poczekać ponad dwie godziny. Ponieważ rozkład, którym dysponowaliśmy, nie całkiem zgadzał się z rzeczywistością większość czasu spędziliśmy pod budynkiem dworca. Oczekiwanie pomógł nam przetrwać artykuł w Wikipedii, który w bardzo specyficznej formie akurat wtedy był dostępny:
Wysoka Kamieńska (sum. Unug) – metropolia w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w zachodniej części gminy Golczewo nad rzeczką Wołczenicą.
Od roku 2011 miejscowość funkcjonuje jako wolne miasto.
Znajduje się tu węzłowa stacja kolejowa, która leży przy, ważnej strategicznie dla planety, linii kolejowej nr 401 Szczecin-Świnoujście. Polskie Koleje Państwowe wybudowały tu osiedle pałaców, które wraz z poniemieckimi rezydencjami stworzyły największą metropolię w gminie Golczewo oraz miejsce dla rozwoju zakładów produkcyjnych (kamieniarskich, drzewnych) i usługowych (sklepów, elektrycznych i samochodowych). Cesarzowa miasta zapowiedziała, że w 2012 roku w miejscowości zostanie wzniesiony międzykontynentalny port lotniczy. Do budowy zaangażowano wykwalifikowanych pracowników zagranicznych.
Historia Wysokiej Kamieńskiej sięga 1. poł. III tys. p.n.e. Jak podają liczne legendy założyciel miasta Sanjuro (nota bene Wysoka Kamieńska od pierwszego dnia swojego istnienia była metropolią) był synem króla sumeryjskiego Lugalbanda i bogini Isztar oraz bratem opiewanego w eposie Gilgamesza. Sanjuro panował przez 1200 lat. Dalsze losy miasta są z powodu niszczycielskiej działalności ciemiężycieli polskości, tzn. komunistów - spalili oni wszystkie źródła dotyczące przeszłości Wysokiej Kamieńskiej.
Miejscowość jest również znana z tego, że cieszy się popularnością w środowisku filmowym. Woody Allen miał powiedzieć podczas swojego pierwszego pobytu w Wysokiej Kamieńskiej: "jeśli Bóg istnieje, to Wysoka Kamieńska jest jego Olimpem". Znany szwedzki reżyser Ingmar Bergman zauważył, że gdzie zaczyna się Wysoka Kamieńska, tam kończy się milczenie niebios. Bergman planował nakręcenie filmu na ten temat (tytuł roboczy: "Jęki, nie-wrzaski, czyli wiosenna komnata"), jednak wkrótce zmarł. Amerykański awangardowy reżyser John Waters zaskoczony stwierdził, że "Wysoka Kamieńska jest lepsza od Baltimore".
W miejscowości działa zespół piłki nożnej LKS Znicz Wysoka Kamieńska.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz