niedziela, 28 lutego 2016

Ochrona danych osobowych w praktyce

Pamiętam, że jak weszła w życie ustawa o ochronie danych osobowych to nagle wszędzie zniknęły listy lokatorów jako z nią niezgodne. Do mnie przyszła dozorczyni z pytaniem czy zgadzam się na to by figurować na liście. Zgodziłem się i z pozytywnym zaskoczeniem zauważyłem, że wszyscy mieszkańcy mojej klatki też tak zrobili.

Numery PESEL są dostępne w internecie - wystarczy, że ktoś jest wspólnikiem w spółce prawa handlowego, w jej zarządzie czy w innym jej organie. Podobnie jest jest ze stowarzyszeniami. Wszystko na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeśli szuka się czyjegoś adresu to można zacząć od ewidencji działalności gospodarczej - jak prowadzi firmę to zapewne będzie tam jego domowy adres.

Żeby wypożyczyć narty czy rower trzeba zostawić dowód osobisty - to jest oczywiście nielegalne i stanowi wykroczenie*, ale nikt się tym nie przejmuje. Przy okazji na terenach przygranicznych powoduje to problem z legalnym przekroczeniem granicy w ramach Schengen. W wypożyczalni trzeba pamiętać by zostawić inny dokument (w ogóle trzeba go mieć, a paszport pewnie mało kto zabiera jadąc np. do Szczawnicy) bo bez dowodu osobistego za granicą może być niewesoło.

Jednocześnie istnieje coś takiego jak obowiązek informacyjny o przetwarzaniu danych. Dzięki temu na firmowy adres typu biuro(at)firma.pl dostaję maile z informacją, że ktoś właśnie zaczął przetwarzać dane osobowe... spółki kapitałowej. W końcu jest osobą, co prawda prawną, ale co tam.

Jednocześnie Unia walczy ze Stanami Zjednoczonymi bo tam dane osobowe podobno są mniej chronione. Oczywiście chodzi o te dane, które wszyscy dobrowolnie sami przekazujemy korzystając z amerykańskich portali i programów. Co równocześnie nie przeszkadza instytucjom państwowym czy unijnym w przekazywaniu Amerykanom danych o Europejczykach w celach podatkowych czy w ramach "walki z terroryzmem".

*) Art. 79 pkt 2 ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych:
Kto zatrzymuje bez podstawy prawnej cudzy dowód osobisty podlega karze ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo karze grzywny.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz