poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Referendum 6 września 2015 r.

Zbliżające się referendum jest dobrym przykładem tego jak nie należy stanowić prawa pod wpływem jednego zdarzenia. Na końcu wypowiedź Piotra VaGli Waglowskiego, który w ogóle zachęca do tego by nie brać w nim udziału aby nie stało się wiążące. Sam jeszcze nie wiem czy pójdę, ale jeśli pójdę to zagłosuję tak jak napisałem poniżej.
  1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?

    Jakoś nie wierzę w to, że będzie lepiej po wprowadzeniu JOW-ów. Mamy je w wyborach do senatu i jakoś pozytywnie to na jego skład nie wpłynęło. Wielka Brytania, tak często wspominana przez zwolenników, jest raczej anty przykładem. Jedyna zaleta to możliwość wejścia do parlamentu kandydatów niezależnych, za to zagrożeniem jest rozdrobnienie sejmu, a to już przerabialiśmy.

    Głosuję na NIE.
     
  2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?

    Pytanie jest źle postawione ponieważ nie wynika z niego co będzie jeśli zwycięży negatywna odpowiedź. Może to być równie dobrze zwiększenie kwoty finansowania. Jednak o czym my w ogóle rozmawiamy? Roczna subwencja dla wszystkich uprawnionych partii to ok. 50 mln. Jest to mniej więcej ta sama kwota ile kosztuje wakacyjne otwarcie bramek na autostradzie A1, albo 1/4 budżetu IPN, albo połowa kosztu przeprowadzenia tego referendum.

    Głosuję na TAK.
     
  3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?

    Ładnie tę sprawę opisał Jan Kazimierz Adamczyk. Jedna uwaga do tekstu, ustawa zmieniająca Ordynację podatkową przeszła już cały proces legislacyjny i została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

    Głosuję na TAK.
Swoją drogą to ciekawe, jak długo referendum jest wiążące? Wg art. 67 ustawy o referendum ogólnokrajowym właściwe organy państwowe powinny niezwłocznie przystąpić do realizacji jego postanowień. Ale co jeśli na pytanie drugie większość osób odpowie pozytywnie?

Kamizelki odblaskowe w samochodzie



Rok temu wszedł  w życie przepis wprowadzający tylnymi drzwiami obowiązek wożenia w samochodzie tylu kamizelek odblaskowych ilu mieści on pasażerów. W tym miejscu pewnie większość kierowców zaprotestuje, że nic takiego nie ma. I rzeczywiście nie ma, ale spróbuj drogi* kierowco wyjechać z miasta z rodziną i zatrzymać się po zmroku gdzieś w polu.
Art. 11. ust. 4a. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
 Z przepisu tego wynika również obowiązek posiadania odblasków przez rowerzystów. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, że przez awarię roweru będzie musiał wracać pieszo po ciemku.

*) Wg taryfikatora za brak odblasków grozi mandat w wysokości 100 zł. Jak podała Rzeczpospolita, w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2015 r. policja takich mandatów nałożyła ponad 15 tysięcy. 

środa, 26 sierpnia 2015

10 lat temu w Gdańsku - Solidarność Live





Przestrzeń Wolności 2005 – koncert Jeana Michela Jarre’a w ramach serii koncertowej Przestrzeń Wolności. Odbył się 26 sierpnia 2005 r. na terenie Stoczni Gdańskiej z okazji obchodów święta 25. rocznicy powstania Solidarności. Koncert organizowała Fundacja Gdańska.

Wraz z artystą i jego ekipą wystąpił Chór Uniwersytetu Gdańskiego i Orkiestra Filharmonii Bałtyckiej. Wykonane były zarówno znane utwory Jarre’a, jak przygotowane specjalnie na tę okazję, nazwane "Suitą Gdańską". Wykorzystano w niej fragmenty piosenki Jacka Kaczmarskiego, „Mury”, funkcjonującej w latach 80. XX w. jako nieoficjalny hymn Solidarności. Podczas koncertu wykorzystano również stoczniową maszynerię w postaci żurawia (unosił on metalową płytę jako dodatkowy telebim) i platformę transportową, na pokładzie której Jarre "wjechał" na scenę i tym samym rozpoczął widowisko. Trwało ono od godziny ok. 21.00 do ok. 23.30.

Podczas koncertu przemówienie wygłosił Lech Wałęsa, a także prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który wręczył francuskiemu artyście pamiątkową statuetkę oraz tytuł honorowego obywatela Gdańska.

Koncert oglądało na żywo ponad 170 000 osób, był także transmitowany przez telewizję i internet.

Lista utworów
  1. Shipyard Overture (Revolution Industrielle Ouverture)
  2. Suite for Flute
  3. Oxygene 2
  4. Tribute to Chopin
  5. Aero
  6. Oxygene 4
  7. Souvenir (of China)
  8. Geometry of Love
  9. Equinoxe 4
  10. Space of Freedom (March 23)
  11. Aerology
  12. Theremin Memories
  13. Chronology 2
  14. Mury
  15. Chronology 6
  16. Oxygene 8
  17. Light My Sky
  18. Tribute to Jean Paul II (Acropolis)
  19. Rendez-Vous 2
  20. Vivaldi: Summer - Presto
  21. The Emigrant
  22. Oxygene 12
  23. Rendez-Vous 4
  24. Solidarność (Oxygene 13)
  25. Aerology remix
Wszystkie utwory zostały skomponowane przez Jeana Michela Jarre’a, z wyjątkiem:
  • Summer - Presto – Vivaldi DP
  • Mury – Lluís Llach
Część utworów ukazała się na płycie CD Live from Gdańsk (Koncert w Stoczni).
Zapis koncertu został wydany na płycie DVD Solidarność Live.

Tekst zaczerpnięty z Wikipedii

wtorek, 25 sierpnia 2015

Kosiarka

Gdy szykowałem się do wyjścia z domu dobiegał mnie spory hałas zza okna, czegoś w rodzaju kosiarki. Tylko, że od ulicy nie mam trawnika, no to co to może być? Wyszedłem z bramy i stanąłem jak wryty. Ulicą szło trzech gości i kosiło... chodnik.

niedziela, 23 sierpnia 2015

Joe Satriani

Kac po wódce


Krzysztof Raczkowiak, Grupa mężczyzn niosących śmiertelnie rannego Michała Adamowicza, Lubin, 31 sierpnia 1982

Wykorzystanie tego zdjęcia do reklamy mogło być przejawem głupoty lub niewiedzy, albo, co gorsza, zaplanowanym sposobem na promocję. Swoją drogą to ciekawe, jak słusznie zauważył Piotr VaGla Waglowski, istnieje w Polsce zakaz reklamy alkoholu, który obejmuje nawet podawanie nazwy producenta, a tu nagle wielu ludzi i mediów opublikowało zdjęcie z dodanym logiem i hasłem reklamowym. Jedyna pozytywna w tym wszystkim rzecz jest taka, że może chociaż parę osób dowie się co się stało ponad trzydzieści lat temu.

Post Piotra VaGli Waglowskiego

Mówicie, że z tym zdjęciem z 1982 roku to totalna durnota i musieli to zrobić bezmózgi. Tymczasem zakaz reklamy obejmuje...
Posted by Piotr VaGla Waglowski on 18 sierpnia 2015

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie

Skąd młodzi dorośli mają wiedzieć co jest na zdjęciach, skoro nikt im tego nawet nie pokazał, nie mówiąc już o porządnym nauczaniu (nie tylko) najnowszej historii? Najpierw na początku roku jakaś organizacja narodowa(!) protestowała przeciwko kampanii reklamowej Europejskiego Centrum Solidarności nazywając Gierka witającego Breżniewa "parą gejów", a sam plakat "promocją dewiacji seksualnych".

Jan Morek, Powitanie Leonida Breżniewa z Edwardem Gierkiem, Warszawa, 16 kwietnia 1974

Natomiast w ostatnich dniach pewna wódka promowała się zdjęciem z wydarzeń ze stanu wojennego. Podpis pod zdjęciem sugerował, że ilustruje ono dobrą zabawa przy tym alkoholu.

Krzysztof Raczkowiak, Grupa mężczyzn niosących śmiertelnie rannego Michała Adamowicza, Lubin, 31 sierpnia 1982

sobota, 15 sierpnia 2015

Instalacja Windows 10 w notebooku



Wszystko niby proste, ale trzeba robić po kolei i z głową bo później są problemy.

Żeby zrobić czystą instalację Windows 10 aktualizując system z Windows 7 lub 8.1 trzeba najpierw... dokonać aktualizacji. Chodzi o to, ze Windows 10 nie zna numerów seryjnych wcześniejszych wersji, więc trzeba zaktualizować aktywowany stary Windows. Jeśli nie chcemy ryzykować zepsucia wcześniejszej wersji systemu, a jednocześnie chcemy zmienić dysk systemowy np na SSD (polecam!) to trzeba:
  1. zainstalować stary Windows na nowym dysku
  2. zaktywować system
  3. zaktualizować go do Windows 10
  4. sprawdzić czy jest zaktywowany
  5. ponownie uruchomić instalator Windows 10
  6. usunąć partycje i zainstalować nowy system
Niby wszystko proste, ale... No właśnie trochę się pospieszyłem i zastąpiłem w swoim notebooku napęd DVD twardym dyskiem. W ten sposób pozbawiłem się dostępu do płyty instalacyjnej Windows 7. Zmiana napędu jest prosta, ale po co znów rozkładać komputer. Żeby zainstalować Win 7 potrzeba zatem bootowalnego pendrive'a. Jak go zrobić? Potrzebne są:
  1. oryginalna płyta z właściwą wersją systemu
  2. program, który zrobi plik ISO np CDBurnerXP
  3. program, który plik ISO wgra na pendrive i zrobi go startowym, np Rufus
  4. pendrive - najlepiej na USB 3.0 - będzie szybciej
No i oczywiście komputer z działającym napędem DVD. Co dalej?
  1. instalujemy i uruchamiany CDBurner XP
  2. wybieramy opcję Kopiuj lub zrzuć obraz płyty
  3. w kolejnym oknie zmieniamy Cel na Twardy dysk
  4. nadajemy nazwę i po chwili mamy plik
  5. uruchamiamy program Rufus
  6. ustawiamy Utwórz bootowalny dysk używając ISO
  7. wybieramy stworzony chwilę wcześniej plik
  8. potwierdzamy utratę wszystkich danych zapisanych obecnie na pedrive'ie
Wszystko byłoby dobrze gdyby instalator Windows 7 nie zażądał jakiegoś sterownika, którego nie udało mi się znaleźć. Próbowałem na różne sposoby i nic mu nie pasowało. W końcu zrobiłem tak:
  1. na nowym dysku zainstalowałem Windows 10
  2. z poziomu Windows 10 uruchomiłem instalator Windows 7
  3. zaktywowałem system
  4. ponownie uruchomiłem instalator Windows 10
Oficjalnie, wg producenta, mój notebook nie współpracuje z Windows 10. Nowy system jednak rozpoznał wszystkie urządzenia i zainstalował odpowiednie sterowniki. Wszystkie za wyjątkiem jednego. Udało mi się jednak znaleźć właściwy sterownik na stronie producenta.

czwartek, 13 sierpnia 2015

Ostatnia aktualizacja

Ultimatum dla rządu

"Zwróciłem się z apelem do rządu. Trzeba przyjąć kryteria dochodowe, stworzyć system realizacji. Jedną rzecz chcę z całą mocą zadeklarować: jeżeli rząd do tego nie przystąpi i nie będzie się na ten program zgadzał, a jasnej deklaracji podjęcia szybkich prac nad tą sprawą nie będzie do końca tego roku, to ja osobiście przystąpię do przygotowania projektu ustawy – zapowiada prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Faktu"

W październiku są wybory parlamentarne. Jaki by nie był ich wynik to przed końcem roku powinien powstać nowy rząd.

niedziela, 9 sierpnia 2015

Inicjatywa ustawodawcza

Pan prezydent chyba musi jeszcze raz przeczytać Konstytucję skoro twierdzi, że do napisania ustawy jest mu potrzebny rząd. Nie jest, prezydent ma inicjatywę ustawodawczą. Jeśli to dla niego za mało to posłowie też mogą składać projekty ustaw.

Zresztą jest wiele głosów mówiących o tym by w ogóle rząd pozbawić prawa składania projektów ustaw. Brzmi to rozsądnie w świetle trójpodziału władzy. Skoro rząd (i prezydent również) to władza wykonawcza, a parlament ustawodawcza to niech zajmą się tym do czego zostali powołani. Jeśli parlament traktowany jest tylko jako maszynka przegłosowująca to co rząd wymyśli to po co on nam w ogóle?

sobota, 8 sierpnia 2015

Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane

Chronimy dzieci przed deprawacją w ramach edukacji seksualnej - rośnie liczba ciąż wśród nastolatek. Przy okazji dziewczyny łykają bezmyślnie środki antykoncepcyjne rozwalając sobie system hormonalny.

Uczymy religii w szkole - rośnie odsetek ateistów wśród młodych dorosłych (18 - 24 lat).

czwartek, 6 sierpnia 2015

Lemingi

Trochę śmieszy mnie jak wyborcy PIS-u nazywają wyborców PO lemingami. Wyborcy PO potrafią spojrzeć krytycznie na to co robią wybrani przez nich politycy, a wyborcy PIS? To którzy są tymi lemingami?

wtorek, 4 sierpnia 2015

Dobra rada - prasowanie

Jeśli masz coś do uprasowania to nie mów, że zrobisz to innego dnia - wtedy może być zbyt gorąco by stać nad żelazkiem.

Atrapa

Dawno, dawno temu, jakoś na początku lat osiemdziesiątych pojechałem z rodzicami w Bieszczady. W schronisku w Komańczy podeszliśmy do okienka.

- Dzień dobry, poprosimy trzy herbaty.
- Musiałbym parzyć...
- To trzy wrzątki.
- Musiałbym gotować...
- W takim razie proszę o te herbatniki
- To atrapa.

W końcu udało się nam kupić... książeczkę GOT.