poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Kamizelki odblaskowe w samochodzieRok temu wszedł  w życie przepis wprowadzający tylnymi drzwiami obowiązek wożenia w samochodzie tylu kamizelek odblaskowych ilu mieści on pasażerów. W tym miejscu pewnie większość kierowców zaprotestuje, że nic takiego nie ma. I rzeczywiście nie ma, ale spróbuj drogi* kierowco wyjechać z miasta z rodziną i zatrzymać się po zmroku gdzieś w polu.
Art. 11. ust. 4a. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
 Z przepisu tego wynika również obowiązek posiadania odblasków przez rowerzystów. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, że przez awarię roweru będzie musiał wracać pieszo po ciemku.

*) Wg taryfikatora za brak odblasków grozi mandat w wysokości 100 zł. Jak podała Rzeczpospolita, w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2015 r. policja takich mandatów nałożyła ponad 15 tysięcy. 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz