środa, 22 sierpnia 2018

Helskie przystanki

Nie pamiętałem skąd wziąłem nazwę Hel Bór Hotel do umieszczenia na mapa.PoPiasku.pl i zacząłem jej szukać. Dzięki temu trafiłem na uchwałę nr 99/VIII/15 Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 27 kwietnia 2015 r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których zarządzającym jest Województwo Pomorskie oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków (edziennik.gdansk.uw.gov.pl) gdzie są wymienione m.in. interesujące nas przystanki łącznie z kilometrażem drogi. No i jakie są tam nazwy? Hel Bór (47,390) oraz... Hel Bór / Hotel (50,650). Dwa przystanki o nazwie Hel Bór? Świetny pomysł...

Na szczęście niecały rok później lista przystanków została znowelizowana (edziennik.gdansk.uw.gov.pl) i od tego czasu są przystanki Hel Bór (47,360) oraz Hel WDW (50,630). Tu inna ciekawostka, niby zmienił się kilometraż drogi, ale przystanki fizycznie są tam gdzie były. Ale może rzeczywiście zmienił się kilometraż?

Okazuje się, że lektura BIP Miasta Helu (bip.hel.eu) bez sięgania do dokumentów źródłowych może wprowadzać w błąd - mnie wprowadziła. W BIPie jest wykaz przystanków składający się z 5 pozycji (z odwróconą kolejnością przystanków Bór i WDW), a w uchwale Rady Miasta Helu (edziennik.gdansk.uw.gov.pl) są tylko dwa.

Podsumowując, przystanek od strony Juraty nazywa się Bór, a ten najbliżej Helskich Wydm - WDW.

facebook.com

Myślę, że w obecnej sytuacji należy:

1. Jak najszybciej dostosować oznakowanie przystanków do stanu zgodnego z prawem.

2. Złożyć wniosek do Sejmiku o zmianę uchwały tak aby:

a. przystanek "Hel, WDW" został nazwany "Hel, rez. Helskie Wydmy" - Albatros jest na sprzedaż, więc nie ma sensu wiązać z nim nazwy;

b. przystanek "Hel, Bór" został nazwany... - tu niestety nie mam pomysłu, ale nazwa powinna być inna niż obecna by nie kontynuować zamieszania i nie powinna być związana z obecnymi nazwami ośrodków bo one mogą się zmienić; może po prostu "Hel, Północ"?

3. Ustalić nowy przystanek na żądanie w okolicach Muzeum Helu i Muzeum Obrony Wybrzeża o nazwie "Hel, MOW"; sądzę, że ruch turystyczny jest tu na tyle duży, że warto.

facebook.com

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz